خانه / تعمیر لوازم خانگی / عیب یابی ماشین لباسشویی

عیب یابی ماشین لباسشویی

لباسشویی یکی از آن دستگاه هایی است که مدام از آن استفاده می کنیم. هر وقت به عیب و ایرادی برخورد می کند حسابی کار های روزمره ی ما را مختل می کند. خیلی وقت ها شاید عیب ماشین لباس شویی ما آنقدر جدی نباشد و به راحتی با دانستن چند نکته، پرس و جو کردن یا سرچ در اینترنت بتوانیم به راحتی عیب های لباسشویی خود را برطرف کنیم. اما خیلی وقت ها هم باید برای تعمیرات لباسشویی خود با افراد متخصص تماس بگیریم برای این منظور می توانید به لینک تعمیرات ماشین لباسشویی در تهران مراجعه کنید.

خیلی از این مشکلاتی که برای دستگاه لباسشویی ما رخ می دهد در بین تمامی برند ها مانند ال جی، سامسونگ، کندی، دوو و … متداول هست.

در فهرست زیر می خواهیم متداول ترین عیب های لباسشویی که ممکن هست با آن ها روبرو شویم را بیان کنیم.

توجه: همانطور که گفته شد این موارد جز متداول ترین عیب ها در ماشین لباسشویی می باشد و مربوط به تمام برند ها مانند (ال جی، دوو، پاکشوما، دوو، پارس و …) می باشد.

ممکن هست تا به امروز حداقل با یکی از این مشکلات ماشین لباسشویی روبرو شده باشید. حال می خواهیم ببینیم که هر یک از این مشکلات در ماشین لباسشویی مربوط به چه چیزی می باشد و برای رفع آن باید چه کار کنیم.

1-روشن نشدن ماشین لباس شویی:

روشن نشدن و کار نکردن ماشین لباس شویی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و همانطور که گفتیم در تمام برند های ال جی، پارس، اسنوا، پاکشوما و … نیز این عیب ها اتفاق بیافتد پس موارد زیر برای هر یک از این برند ها ممکن است رخ دهد:

1)برق لباس شویی

یکی از موارد روشن نشدن لباس شویی متصل نبودن برق لباسشویی است. ممکن است به دلایل مختلفی جریان برق قطع شده باشد. قبل از هر چیز مطمئن شوید که برق ساختمان و به خصوص پریز مربوطه دارای جریان برق هست.

دلیل دیگر ممکن هست از دوشاخه لباسشویی باشد. گاهی دوشاخه ها در اثر تغییرات ولتاژ ذوب می شوند و باید عوض شوند که به راحتی می توانید آن را انجام دهید.

بعد از اینکه این موارد چک شدند و باز هم لباسشویی روشن نشد ممکن هست از برد الکترونیکی درون ماشین لباسشویی باشد.

قطعی در سیم کشی ماشین لباسشویی نیز یکی دیگر از موارد می تواند باشد.

2)کلید سوئیچ درب ماشین لباسشویی

عیب یابی ماشین لباسشویی با تعمیر کلید سوئیچ درب لباسشویی

سوئیچ یک قطعه کوچک در درب ماشین لباسشویی است. وظیفه ی کلید سوئیچ درب لباسشویی این است که تا هنگامی که درب باز هست ماشین لباس شویی شروع به کار نکند. پس اگر ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند ممکن هست سوئیچ در دستگاه خراب باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

 

3)موتور لباس شویی

مواردی که ممکن بود مانع جریان برق و روشن نشدن ماشین لباس شویی شود را گفتیم. اما یکی دیگر از موارد روشن نشدن ماشین لباسشویی می تواند سوختن موتور لباس شویی باشد که بدترین حالت ممکن هست.

یک حالت دیگر نیز وجود دارد آنکه موتور ماشین لباسشویی صدا خفیفی می دهد اما روشن نمی شود، که در این صورت نیاز به متخصص و رفع عیب یابی دقیق تر موتور لباسشویی دارد.

4)خراب بودن دکمه ی استارت

در این حالت ماشین لباسشویی روشن می شود اما شروع به کار نمی کند. ممکن است علت روشن نشدن لباسشویی از دکمه ی استارت باشد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم از بسته بودن درب ماشین لباسشویی مطمئن شوید و بعد از آن دکمه ی استارت را بزنید تا مطمئن شوید که مشکل از دکمه ی استارت ماشین لباسشویی است یا از قسمت های دیگر آن.

2-عیب در آبگیری ماشین لباس شویی

به وجود آمدن عیب در مرحله ی آبگیری ماشین لباسشویی ممکن است به دو صورت باشد. الف) هنگامی که ماشین لباسشویی آبگیری را شروع نمی کند. ب) هنگامی که لباسشویی آب گیری را متوقف نمی کند. که به تفکیک به هر دو حالت می پردازیم.

الف)ماشین لباس شویی آبگیری نمی کند:

احتمالات زیادی وجود دارد که ماشین لباس شویی آبگیری را انجام ندهد. قبل از هر چیز مطمئن شوید که آب شهری قطع نشده باشد و همچنین شیر آب باز باشد.

بعد از آن به ترتیب موارد زیر را بررسی کنید.

1-شیلنگ آب:

شلنگ آب لباسشویی نباید پیچ خوردگی داشته باشد و یا دچار گرفتگی و مسدود شدگی باشد.

2-فیلتر ورودی آب:

گاهی ممکن هست فیلتر ورودی آب لباسشویی بسته شده باشد یا آشغال گرفته باشد.

3-بررسی شیر برقی:

ممکن است شیر برقی ماشین لباس شویی مسدود شده باشد.

4-هیدروسنسور:

هیدروسنسور یا سنسور سطح آب یکی دیگر از مواردی است که با معیوب شدن آن آبگیری در لباسشویی صورت نمی گیرد و باید حتما بررسی شود.

5-پمپ تخلیه:

تا زمانی که آب درون لباسشویی است و هنوز تخلیه نشده است ماشین لباسشویی نمی تواند مرحله ی آبگیری را دوباره شروع کند. بنابراین خراب بودن و معیوب بود پمپ تخلیه ماشین لباسشویی یکی از دیگر از علت های آبگیری نکردن دستگاه می تواند باشد.

ب)ماشین لباسشویی آبگیری را متوقف نمی کند:

در این مورد میبینیم که آب در لباسشویی به صورت مدام پر می شود و آبگیری متوقف نمی شود، به شکلی که از پشت شیشه ی درب لباسشویی قابل مشاهده است، که عمل آبگیری متوقف نمی شود. در زیر به چند مورد از علت هایی که ممکن هست به وجود آمده باشد و در آبگیری لباسشویی اختلال ایجاد کرده است را می آوریم.

1-شیر ورودی آب

برای اینکه بدانیم از شیر ورودی آب هست یا نه، برق دستگاه را باید قطع کرد. در صورتی که با وجود قطع شدن اتصال برق، ماشین لباس شویی باز هم در حال آبگیری بود، مشکل از شیر ورودی اب می باشد.

2-تایمر با برد کنترل الکترونیکی

در صورتی که تایمر یا برد کنترل الکترونیکی لباسشویی معیوب باشد باعث می شود به شیر برقی لباسشویی یا دیگر قطعات دستگاه فرمان اشتباهی دهد و باعث عدم توقف آبگیری شود.

3-سوئیچ تشخیص سطح آب:

سوئیچ تشخیص سطح آب یا سنسور آب در لباسشویی کنترل میزان آب ورودی و میزان آب موجود در لباسشویی را برعهده دارد. هنگامی که این قطعه در لباسشویی شما دچار مشکل می شود باعث متوقف نشدن آبگیری در لباسشویی می شود.

3-سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی در هنگام کار کردن یکی دیگر از عیب های متداول است که به آن می پردازیم.

1-قرار گرفتن جسمی در بین چیلک و مخزن شستشو

در هنگام ایجاد سر و صدا در هنگام کار کردن ماشین لباسشویی بهتر است قبل از هر چیز این مورد را بررسی کرد که اگر جسم خارجی در لباسشویی وجود دارد آن را خارج کنیم تا صدای ایجاد شده در ماشین لباسشویی متوقف شود.

2-بار زیاد:

گاهی ممکن است بیش از ظرفیت لباسشویی در آن لباس  ریخته باشیم. در این صورت لباسشویی را متوقف کنید. مقداری از البسه را خالی کنید و از نو استارت بزنید اگر صدا متوقف نشد موارد زیر را بررسی کنید.

3-شل شدن پولی ها:

در این حالت نیاز به تعویض و زنگ زدن به متخصص هست.

4-بلبرینگ های موتور:

ممکن هست بلبرینگ ها خراب شده باشند و نیاز به تعویض داشته باشند.

5- بلبرینگ های نگه دارنده(شفت)محور مخزن:

در این صورت نیز باید توسط متخصص تشخیص داده شود و آن تعوبض شود.

موارد دیگری نیز هستند که ممکن است در لباسشویی باعث ایجاد صداهای زیاد شوند مانند پارگی تسمه ها، خرابی پمپ،معیوب شدن موتور دستگاه و کمک فنر دیگ ماشین لباسشویی.

4-نچرخیدن مخزن شستشو یا دیگ ماشین لباسشویی

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث شود دیگ لباسشویی یا همان مخزن شستشو لباسشویی نچرخد . بهتر است موارد زیر را به ترتیب بررسی کنید تا بهتر بتوان تصمیم گرفت که لازم به تماس گرفتن با متخصص هست یا اینکه خودمان می توانیم مشکل را رفع کرد.

1-بار بیش از ظرفیت:

اگر بیش از ظرفیت البسه در لباسشویی ریخته باشیم، باعث سنگین شدن مخزن لباسشویی می شود و ممکن است دستگاه قدرت چرخاندن آن را نداشته باشد.

2-سیستم قفل در:

همانطور که در قسمت روشن نشدن و شروع به کار نکردن لباسشویی نیز اشاره کردیم، (توجه داشته باشید خیلی از عیب هایی که در لباسشویی بیان می کنیم با یکدیگر ممکن هست مشترک باشند) تا زمانی که درب لباسشویی به درستی بسته نشده باشد و یا اینکه دچار مشکل شده باشد عمل شستشو لباس صورت نمی گیرد.

3-پاره شدن تسمه:یکی از موارد عیب یابی ماشین لباسشویی تعمیر تسمه هست

در صورتی که تسمه پاره شده باشد مخزن یا دیگ لباسشویی نمیچرخد.

 

4-خراب شدن بلبرینگ:

در این صورت نیز مخزن لباسشویی نمیچرخد و نیاز به تعویض بلبرینگ  هست.

5-موتور لباسشویی:

عمل چرخیدن مخزن لباسشویی توسط موتور دستگاه صورت می گیرد. بنابراین مورد آخر ممکن هست از معیوب شدن موتور لباسشویی باشد.

5-برق داشتن بدنه ی ماشین لباسشویی

توجه داشته باشید که برق داشتن بدنه ی ماشین لباسشویی ممکن است خطرناک باشد چرا که دستگاه با آب سر و کار دارد و این آب جریان برق را قوی تر کند. پس حتما در ابتدا ماشین لباسشویی را از برق در بیاورید و بعد از آن شروع به عیب یابی لباسشویی خود بکنید.

مواردی که باید بررسی شوند عبارتند از

1-متصل نبودن سیم اتصال به زمین (ارت):

سیم ارت را بررسی کنید که حتما به درستی وصل باشد چون خیلی وقت ها سیم به اشتباه به لوله ی آب وصل شده است و باعث می شود که بدنه ی لباسشویی برق داشته باشد.

2-نشت دادن آب:

مطمئن شوید که هیچ قسمتی از لباسشویی نشتی ندارد چون نشتی آب برق گرفتگی را تشدید می کند.

3-بررسی اتصالات و سیم کشی های الکتریکی:

ممکن هست سوختگی های خفیف در سیم کشی ها و اتصالات ماشین لباسشویی شما وجود داشته باشد و آن ها را باید تعویض کرد.

4-کابل برق:

کابل برق ماشین لباسشویی کاملا بررسی شود که خوردگی نداشته باشد و همچنین دوشاخه و پریز که لباسشویی را به آن متصل می کنیم بررسی شود.

5-نیم سوز شدن موتور:

ممکن است موتور لباسشویی نیم سوز شده باشد یا دچار عیب شده باشد چرا که هنگام نیم سوز شدن موتور لباسشویی باعث می شود برق اضافه تولید شود.

6-نشتی آب از ماشین لباسشویی:

یکی از متداول ترین و شایع ترین عیوب در ماشین لباسشویی همین نشت آب است. برای بررسی نشت آب ابتدا درپوش پشت لباسشویی و درپوش فوقانی را جدا کنید و ماشین لباسشویی را روشن کنید. سپس با دقت ببینید که هنگام کار کردن لباسشویی از کدام قسمت دستگاه آب نشت می کند.

مواردی که ممکن است آب نشت کند عبارتند از:

1-خورطومی جاپودری:

اگر خورطومی ها پاره شده باشند باید تعویض شوند تا از نشتی آب جلوگیری شود.

2-لاستیک های دور درب لباسشویی:

لاستیک های دئر درب در صورت پارگی یا خارج شدن از محل خود باعث نشت آب می شوند.

3-شیلنگ ورودی یا تخلیه:

این موارد نیز باید بررسی شوند تا مطمئن شویم که به درستی وصل شده اند و آب از آنجا نشت نمیکند. چراکه در صورتی پارگی آب از آنها نشت پیدا می کند.

7-کار نکردن خشک کن ماشین لباس شویی

چرا خشک کن ماشین لباسشویی کار نمی کند؟

 

اکثر ماشین های لباسشویی برای خشک کردن البسه بعد از اتمام عمل شست و شو با چرخیدن سریع مخزن یا دیگ لباسشویی شروع به خشک کردن لباس ها می کند.یکی دیگر از متداول ترین عیوب ماشین لباسشویی همین عمل خشک کردن است. در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم که ممکن است باعث کار نکردن خشک کن لباسشویی شما شده باشد.

1-اضافه بار (بیشتر از ظرفیت):

همانطور که گفتیم لباسشویی برای خشک کردن لباس ها به سرعت دیگ و مخزن را به چرخش در می آورد. در صورتی که بیشتر از ظرفیت در آن البسه ریخته شده باشد، نمی تواند این عمل را به خوبی انجام دهد و باعث خیس ماندن لباس ها می شود.

2-شیلنگ تخلیه:

شیلنگ تخلیه لباسشویی و یا فیلتر پمپ ممکن است مسدود شده باشد و خروج آب به خوبی صورت نگیرد و نتیجه ی آن خشک نشدن لباس ها است.

3-دکمه ی حذف عمل خشک کن:

ممکن است این دکمه در لباسشویی شما فعال باشد و عمل خشک کردن صورت نگیرد. موارد این چنینی ساده هستند و نیاز به تماس به متخصص نیست.

در ادامه ی همین مورد بهتر است این نکته را هم در نظر داشته باشید که گاهی برنامه های عمل شست و شو و خشک کردن از تنظیمات خارج می شود. بهتر است با  ریست کردن ماشین لباسشویی و یا خواندن دفترچه راهنمای آن ماشین لباسشویی (که ممکن هست در برند های ال جی، سامسونگ، پاکشوما، دوو و … متفاوت باشند) را مطالعه کنید و به راحتی عیب عدم خشک شدن لباس ها را برطرف کنید.

4-موتور لباسشویی:

علت خشک نکردن لباسشویی ممکن است از عیب در موتور دستگاه باشد. در ظاهر عمل شست و شو صورت بگیرد اما در دور تند و عمل خشک کردن اشکال داشته باشد.

علاوه بر موارد بالا علت های دیگری مانند ترموستات، تسمه، المنت و … نیز ممکن است برای لباسشویی پیش بیاید که نیاز به تعویض یا تعمیر آن قطعه از لباسشویی دارد.

8-خاموش شدن یا متوقف شدن ناگهانی لباس شویی

زمانی که مشاهده کردید لباسشویی ناگهان متوقف یا خاموش شد. بهتر است قبل از هر موردی اتصال به برق را بررسی کنید. مانند کابل برق، پریز و یا دوشاخه ماشین لباسشویی چرا که خاموش شدن ناگهانی لباسشویی ممکن است در اثر سوختگی یا خرابی پریز، دوشاخه و محافظ باشد.

موارد دیگری که در خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی ممکن است نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند را در زیر می آوریم.

1-تایمر:

هنگامی که تایمر لباسشویی به خوبی کار نکند ممکن هست در حین عمل شست و شو  لباس،دستگاه متوقف شود

2-شیر ورودی آب یا شیر برقی:

عمل شست و شو به این صورت است که ابتدا ابگیری در لباسشویی صورت میگیرد و بعد از آن لباسشویی شروع به عملیات شست و شو می کند. این فرایند ممکن است چندین بار در هر مرتبه لباس شستن صورت بگیرد . هنگامی که این فرایند آبگیری صورت نگیرد و در واقع شیر ورودی آب یا شیر برقی آب دچار مشکل شده باشد. لباسشویی متوقف می شود و منتظر مرحله آبگیری می ماند.

3-خرابی قفل درب لباسشویی:

هنگامی که قفل درب لباسشویی خراب باشد و درب را بسته نگه ندارد عمل شستن صورت نمی گیرد و ممکن است لباسشویی در حال کار را متوقف کند.

9-علت ماندن کف در لباسشویی:

عیب یابی تخلیه نشدن کف از ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن کف مواد شوینده از لباسشویی یکی دیگر از مواردی است که در لباسشویی زیاد اتفاق می افتد. چند مورد زیر را میتوان بررسی کرد و بعد از آن دید باز چنین مشکلی وجود دارد یا خیر.

1-مقدار مواد شوینده:

هنگامی که مواد شوینده زیادی در لباسشویی ریخته شود و بیش از میزان لازم باشد باعث ایجاد کف زیاد می شود و تخلیه و حل شدن آن دچار مشکل می شود.

2-مواد شوینده نامناسب:

باید از مواد شوینده با کیفیت و مناسب لباسشویی استفاده شود تا بیش از اندازه کف ایجاد نکند.

10-تخلیه نشدن آب در لباسشویی

چگونه آب لباسشویی را تخلیه کنیم؟

هنگامی که آب لباسشویی تخلیه نمی شود بهتر است  قبل از عیب یابی لباسشویی و بررسی موارد مختلف دریچه ی فیلتر جلوی لباسشویی را باز کنید و بگذارید آب از دریچه ی فیلتر لباسشویی خارج شود تا بتوان لباس ها را تخلیه کرد.

بعد از آنکه آب تخلیه شد موارد زیر را بررسی می کنیم تا مطمئن شویم علت تخلیه نشدن آب لباسشویی مربوط به کدام یک می باشد.

 

1-فیلتر پمپ تخلیه:

هنگامی که فیلتر پمپ تخلیه آب مسدود میشود عمل تخلیه آب در لباسشویی صورت نمی گیرد.

ممکن است فیلتر پمپ تخلیه آب با اشیای مختلفی مانند سکه، سنجاق و یا کرک مسدود شده باشد. در این صورت باید آن را تمیز کرد. (بهتر است مراقب باشیم تا کمتر اشیا خارجی وارد لباسشویی شوند و هنگام قرار دادن لباس ها در لباسشویی به خوبی آن ها را بررسی کنیم.)

2-پمپ تخلیه:

بعد از اینکه فیلتر پمپ تخلیه را بررسی کردید. پمپ تخلیه را نیز باید بررسی کرد. وظیفه ی پمپ تخلیه این است که آب را تخلیه کند اما گاهی اوقات ممکن است پره های پمپ تخلیه لباسشویی به صورت جدی آسیب دیده باشند. چرا که گاهی اوقات اشیا از فیلتر پمپ تخلیه عبور می کند و به پره های پمپ تخلیه لباسشویی آسیب می زند. در این صورت باید تعویض شوند.

3-برد یا تایمر:

خرابی در برد یا تایمر لباسشویی باعث می شود که در دستگاه  فرمان تخلیه آب داده نشود. برای تست خرابی آن نیاز به متخصص است.

نتیجه گیری:

متداول ترین عیب ها و مشکلاتی که برای یک لباسشویی می تواند پیش بیاید را با هم بررسی کردیم و گفتیم که این موارد می توانند مربوط به هر برندی از ماشین لباسشویی مثل پاکشوما، ال جی، سامسونگ، اسنوا، دوو و … باشد.

در عیب یابی ماشین لباسشویی دیدیم که در بعضی موارد با بررسی چشمی میتوانیم عیب دستگاه را برطرف کنیم و تنها با تعویض پریز، دو شاخه و گاهی محافظی که لباسشویی به آن وصل شده است، می توان مشکل را برطرف کرد. خیلی از  موارد نیز نیاز به تعویض یا  تعمیر قطعه ای از لباسشویی وجود دارد که بهتر است با متخصص و کارشناس فنی تماس گرفته شود.

در موارد مختلف عیب یابی لباسشویی که در بالا به آن ها اشاره شد. متوجه شدیم که خیلی از عیب های دستگاه ممکن است مشترک باشد به عنوان مثال نچرخیدن دیگ لباسشویی یکی از علت هایی که می تواند داشته باشد اضافه بر ظرفیت البسه گذاشتن هست و همچنین در مواردی مانند  تمیز شسته نشدن لباس ها و خشک نشدن لباس ها در لباسشویی نیز می تواند همین مورد بیش از اندازه البسه قرار دادن در لباسشویی باشد.

بنابراین با بررسی مواردی که ما خودمان می توانیم چک کنیم می توانیم تا حدودی عیب های ماشین لباسشویی خود را از بین ببریم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما