خانه / تعمیر لوازم خانگی / آشنایی و معرفی قطعات ماشین لباسشویی + عکس
قطعات ماشین لباسشویی

آشنایی و معرفی قطعات ماشین لباسشویی + عکس

 

قطعات ماشین لباسشویی در بسیاری از مواقع توسط متخصصین تعمیر ماشین لباسشویی خریداری می شود اما شناخت قطعات ماشین لباسشویی به ما کمک می کند تا بهتر شناخت داشته باشیم و در مواقعی که عیب یابی ماشین لباسشویی به سادگی توسط خودمان قابل رفع است، آن را برطرف کنیم.

قطعات ماشین لباسشویی در لباسشویی های مختلف گوناگون هست اما قطعاتی که در این مقاله به آن می پردازیم قطعاتی هستند که در تمام ماشین های لباسشویی مشترک هستند.

به عنوان مثال در قطعات ماشین لباسشویی ال جی، قطعات ماشین  لباسشویی پاکشوما، قطعات ماشین لباسشویی دوو و حتی قطعات ماشین لباسشویی قدیمی از همین جنس هستند.

هیتر (المنت)

هیتر یکی از قطعات ماشین لباسشویی

شستشوی لباس ها با آب سرد نمی تواند به خوبی و به صورت موثر لباس ها را تمیز کند. بنابراین آب گرم در شستشو لباس ها اهمیت زیادی دارد که به همین منظور در لباسشویی ها از هیتر (المنت) استفاده می کنند.

هیتر (المنت ها) بر زیر مخزن اصلی لباسشویی قرار می گیرند و بسیار شبیه به المنت های به کار رفته در آبگرمکن برقی است.

یکی از دلایلی که لباس ها پس از شسته شدن به خوبی تمیز نمی شوند می تواند سوختن المنت باشد.

میکروسوئیچ

یکی از قطعات ماشین لباسشویی میکروسوئیچ است

یکی از قطعات ماشین لباسشویی که بسیار پرکاربرد هست میکروسوئیچ می باشد. هنگامی که تایمر را تنظیم می کنیم و دکمه ی شروع به کار را می زنیم در صورت معیوب بودن میکروسوئیچ لباسشویی شروع به کار نمی کند زیرا درب لباسشویی باید به صورت صحیح و کامل بسته شده باشد.

وظیفه ی میکروسوئیچ بسته نگه داشتن درب لباسشویی در هنگامی که لباسشویی در حال کار کردن است می باشد. باز شدن در لباسشویی در حین کار بسیار خطرناک هست به خصوص برای کودکان و میکروسوئیچ درب لباسشویی مانع از این اتفاق می شود.

پمپ آب

پمپ آب باعث می شود که آب را در لباسشویی به گردش در بیاورد. در هنگام عملیات شستشو، آب را وارد لباسشویی می کند تا هنگامی که عملیات شستشو به اتمام برسد. سپس در عملیات خشک کن لباسشویی پمپ عمل تخلیه آب را آغاز می کند.

در صورتی که پس از اتمام عملیات شستشو تخلیه آب صورت نگرفت، احتمال زیاد پمپ تخلیه به مشکل برخورده است و باید تعمیر یا تعویض شود.

هنگامی که  آب لباسشویی تخلیه نشده باشد، باید دریچه ی جلویی لباسشویی را باز کنیم تا آب از طریق آن خارج شود تا بتوانیم درب لباسشویی را باز کنیم و لباس ها را خارج کنیم.

تایمر

تایمر تنظیم کننده مدت زمان دیگر قطعات لباسشویی است

یکی از قطعات ماشین لباسشویی تایمر است که می توان گفت یکی از وظایف اصلی اجرا کردن عمل شستشو به وظیفه ی آن است. با تایمر می توان تعیین کرد که هر یک از قطعات ماشین لباسشویی مانند شیر برقی، پمپ، المنت و … در چه مدت زمانی کار کنند.

ماشین های لباسشویی مدرن و جدیدتر به جای تایمر مکانیکی از تایمر الکترونیکی جهت ارسال فرمان به قطعات مختلف لباسشویی استفاده می کنند.

شیر برقی

عمل ورود آب به ماشین لباسشویی توسط شیر برقی صورت می گیرد. هنگامی که دکمه ی استارت لباسشویی زده می شود به صورت خودکار شیر برقی شروع به وارد کردن آب به درون لباسشویی می کند. سپس آب را به جاپودری منتقل می کند و در نهایت آب به دیگ شستشو بر می گردد.

پس از اینکه آب کافی برای شستشو لباس ها در لباسشویی جمع شد، عملیات ورود آب به لباسشویی توسط شیر برقی متوقف می شود.

هیدروستات

تنظیم آب مخزن لباسشویی توسط هیدروستات صورت می گیرد. بعد از اینکه آب به حد مجاز رسید، هیدروستات عملیات آب گیری را متوقف می کند.

هیدروستات توسط یک شلنگ به محفظه فشار در قسمت تحتانی دیگ شست و شو متصل می شود. زمانی که آب توسط شیر برقی درون مخزن در حال پر شدن است، هوای درون شیلنگ فشرده می شود. در هر زمان که فشار درون شیلنگ به حد خاصی رسید، هیدروستات به شیر ورودی فرمان قطع آب را می دهد.

ترموستات

ترموستات مسئولیت کنترل دمای آب را بر عهده دارد. هنگامی که با کمک دیگر قطعات ماشین لباسشویی مانند تایمر جریان برق برای هیتر (المنت) وصل شد و هیتر شروع به گرم کردن آب درون لباسشویی کرد، در اینجا ترموستات دما را کنترل می کند.

به محض اینکه دما به میزان تعیین شده رسید. برق هیتر قطع می شود تا از گرم شدن بیش از حد آب جلوگیری شود.

 موتور لباسشویی

موتور لباسشویی مهم ترین قطعه ماشین لباسشویی

می توان گفت موتور از اصلی ترین قطعات ماشین لباسشویی است. وظیفه ی موتور لباسشویی چرخاندن دیگ یا مخزن لباسشویی است.

موتور لباسشویی دارای دو سرعت متفاوت هست که به  این نوع موتور، موتور دو سرعته می گویند. به این صورت است که دور عادی آن برای شستشو لباس ها است که با چرخاندن دیگ، آب همراه با کف و مواد شوینده مخلوط می شود و لباس ها شسته می شوند.

دور تند آن نیز مربوط به خشک کردن لباس ها می باشد و بعد از اتمام، عملیات شستشو شروع می شود. سرعت موتور برای خشک کردن لباس ها حدود 800 دور در دقیقه  می باشد.

تسمه لباسشویی

تسمه ماشین لباسشویی

موتور لباسشویی که در بالا به آن اشاره کردیم توسط تسمه به دیگ (مخزن) لباسشویی متصل می شود. هنگامی که موتور به چرخش در میاید تسمه نیز مخزن را به چرخش در می آورد.

در عیب یابی ماشین لباسشویی خیلی وقت ها که موتور کار نمی کند یا مخزن را به چرخش در نمی آورد علت از پاره شدن تسمه یا شل شدن آن می تواند باشد.

نتیجه

شناخت و دانستن وظیفه ی هر یک از قطعات ماشین لباسشویی به ما کمک های زیادی در عیب یابی ماشین لباسشویی، تعویض قطعات و تعمیر در لباسشویی میکند. همچنین هنگامی که می خواهیم از سایت های فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی خرید کنیم با آگاهی بهتری می توانیم خرید خود را انجام دهیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما