خانه / تعمیر لوازم خانگی / تعمیر در لباسشویی و نحوه ی رفع عیب

تعمیر در لباسشویی و نحوه ی رفع عیب

 

 

تعمیر در لباسشویی می تواند خیلی از عیب های لباسشویی را برطرف کند. مانند شروع به کار نکردن لباسشویی، توقف ناگهانی دستگاه، نشتی آب از کنار در لباسشویی و غیره. بنابراین تعمیر در لباسشویی یکی از موارد با اهمیت است که باید به آن توجه کنیم.

قبل از خواندن نکات و موارد تعمیر در لباسشویی پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با عیب های متداول ماشین لباسشویی بر روی لینک عیب یابی ماشین لباسشویی کلیک کنید و 10 مورد از عیب های رایج یک لباسشویی را بخوانید. این مقاله می تواند به شما کمک کند تا با مواردی که خرابی درب لباسشویی باعث آن شده است، بیشتر آشنا شوید.

قبل از اینکه بخواهیم به تعمیر در لباسشویی بپردازیم بهتر است با اجزاء مختلف درب لباسشویی آشنا شویم. در زیر سه جزء مهم از درب لباسشویی را آورده ایم.

1-قفل درب لباسشویی یا همان میکروسوئیچ 2-زبانه پلاستیکی 3-لولای در لباسشویی.

شناخت اجزاء مختلف درب لباسشویی به ما کمک می کند بهتر بتوانیم تشخیص دهیم کدام قطعات باید در لباسشویی تعمیر یا تعویض شوند.

1-تعمیر قفل در لباسشویی (میکروسوئیچ):

قفل درب الکتریکی یا همان میکروسوئیچ قطعه ای است که به عنوان قفل وصل کننده درب شناخته می شود. این قطعه در لباسشویی هایی که درب آنها از جلو هست به کار می رود و هنگامی که برنامه شستشو را اجرا می کنیم برد یا تایمر، میکروسوئیچ درب را فعال می کند تا از باز شدن درب هنگام عملیات شستشو  جلوگیری شود.

بعد از اینکه برنامه ی شستشو تمام شد فرمان باز شدن درب لباسشویی توسط برد یا تایمر صادر می شود و درب را می توانیم باز کنیم. تمام این باز شدن و بسته شدن های درب لباسشویی به عهده ی میکروسوئیچ می باشد.

از کجا بدانیم میکروسوئیچ درب لباسشویی خراب شده است؟

تعمیر میکروسوئیچ درب لباسشویی از انجایی اهمیت دارد که یکی از عیب های متداول لباسشویی است. هنگامی که این قطعه خراب باشد باعث می شود که فرمان برد یا تایمر لباسشویی درب را بسته نگه ندارد و در نتیجه برنامه شستشو شروع به کار نکند. در این صورت می بینیم که ماشین لباسشویی روشن میشود اما شروع به کار نمی کند.

توجه: لباسشویی هایی که صفحه نمایش دیجیتالی دارند و مدرن تر هستند هنگامی که میکروسوئیچ های درب لباسشویی خراب باشد، ارور مربوط به درب را نمایش می دهند که بهتر است قبل از اقدام به تعمیر در لباسشویی دفترچه راهنمای لباسشویی خود را در مورد آن ارور بخوانید.

مواردی که قبل از تعویض میکروسوئیچ باید انجام دهیم:

1-برق لباسشویی را قطع کنید و دوشاخه را از پریز بکشید.

2-زبانه پلاستیکی که هنگام بسته شدن در به میکروسوئیچ وصل می شود را بررسی کنید که سالم باشد.

3-بررسی شود که دکمه ی مربوط به باز و بسته شدن زبانه نیز سالم باشد.

4-مطمئن شوید که درب لباسشویی و لولای آن آسیب فیزیکی ندیده باشد و به صورت دقیق باز و بسته می شود.

5-همچنین بررسی کنید که جسم خارجی بین لولا و یا زبانه ی قفل وجود نداشته باشد. (گاهی نیز حجم زیاد لباس مانع از بسته شدن درب لباسشویی می شود.)

موارد فوق به ما کمک می کنند که دقیق تر بررسی کنیم و شاید اصلا عیبی در قفل در لباسشویی یا همان میکروسوئیچ نباشد. بعد از اینکه موارد بالا بررسی شد شروع به بررسی میکروسوئیچ می کنیم.

 

چگونه میکروسوئیچ درب را تعویض کنیم؟

تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی

برای تعویض یا تعمیر میکروسوئیچ درب لباسشویی به ترتیب موارد زیر باید طی شوند:

1-فنر بیرونی دور درب را آزاد کنید

ابتدا درب لباسشویی را تا آخر باز کنید. برای آزاد کردن این فنر نیاز به یک پیچ پوشتی دو سو دارید. فنر را با کمک پیچ گوشتی آزاد کنید. این کار را به آرامی انجام دهید تا برای فنر و بدنه ی لباسشویی مشکلی به وجود نیاید.

2- لاستیک را بردارید:

بعد از اینکه فنر را به آرامی جدا کردید نوبت به لاستیک می رسد. برای دسترسی به میکروسوئیچ درون لباسشویی باید به آرامی پلاستیک را در بیاورید. توجه داشته باشید که نیازی نیست که تمام لاستیک را خارج کنید. تنها به گونه ای باشد که بتوانید دست را از کنار آن به درون لباسشویی ببرید و به میکروسوئیچ دسترسی پیدا کنید.

3- باز کردن پیچ های میکروسوئیچ:

تعمیر درب لباسشویی

 

پیچ های میکروسوئیچ در بیرون قرار دارند و به بدنه پیچ شده است (عموما دو تا پیچ یکی بالا یکی پایین). پیچ ها را باز کنید.

نکته ای دیگر که در اینجا دقت کنید این است که با یک دست میکروسوئیچ را بگیرید و با دست دیگر پیچ ها را بازکنید چون میکروسوئیچ ها توسط سیم وصل هستند و هنگامی که پیچ ها را باز می کنید باعث معلق شدن آن می شود.

مراقب باشید که سیم ها قطع نشوند.

4-میکروسوئیچ را تست کنید

در اینجا بهتر است قبل از تعویض کامل میکروسوئیچ اول آن را تست کنید .می توانید به کمک مولتی متر سیم پیچ ها رو بررسی کنید اما اگر این کار برای شما مقدور نیست حتما از کسی کمک بگیرید یا با افراد متخصص تماس بگیرید.

5-تعویض میکروسوئیچ

مرحله ی آخر به تعویض میکروسوئیچ می رسد و خیلی راحت میکروسوئیچ قبلی را از سیم جدا کنید و میکروسوئیچ جدید را وصل کنید.

حال تمام مراحل را به صورت معکوس انجام دهید و در جا دادن پلاستیک درب لباسشویی و فنر دور در مراقبت کنید و به آرامی این مراحل را انجام دهید.

2-تعمیر لولای در لباسشویی:

تعمیر لولای درب لباسشویی

وزن تمام درب لباسشویی بر روی لولاها هست و ممکن هست به علت های مختلف مانند ضربه خوردن به درب هنگامی که باز باشد و موارد مختلف دیگر لولا دچار مشکل شود. در صورتی که لولا از تنظیم خارج شود و یا به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد باعث می شود که درب لباسشویی به خوبی بسته نشود.

 

مواردی که قبل از تعمیر و یا تعویض لولا باید انجام دهیم:

1-محل قرارگیری لولا ها را بررسی کنیم:

ممکن است در هنگام عبور از کنار لباسشویی به درب باز آن ضربه وارد کرده باشیم. بهتر است بررسی کنیم که لولا جا به جا نشده باشد و یا آسیب فیزیکی به آن وارد نشده باشد. اگر کمی جا به جا شده بود باید آن را تنظیم کنیم.

2-پیچ های لولا را در جای خود سفت کنید:

گاهی به علت شل شدن پیچ های لولا باعث می شود درب به درستی بسته نشود و زبانه ی پلاستیکی به میکروسوئیچ وصل نشود. خیلی وقت ها به اشتباه فکر می کنیم که مشکل از میکروسوئیچ هست، در صورتی که با تنظیم و سفت کردن پیچ های لولا می توانی درب لباسشویی را تعمیر کنیم.

3-تعمیر زبانه ی در لباسشویی

رفع عیب زبانه در لباسشویی

زبانه درب لباسشویی عموما از جنس پلاستیک هست و در موارد بالایی چندبار به آن اشاره کردیم و کار آن متصل شدن به میکروسوئیچ هست. خیلی وقت ها زبانه ی پلاستیکی در اثر ضربه یا فشار آوردن شکسته می شود. در این صورت درب به درستی بسته نمی شود و زبانه به میکروسوئیچ متصل نمی شود و نتیجه ی آن اجرا نشدن عمل شستشو ماشین لباسشویی است.

 

حواسمان باشد به اشتباه عیب یابی نکنیم و مشکلی که مربوط به زبانه است را مربوط به میکروسوئیچ ندانیم. رعایت این موارد در تعمیر در لباسشویی بسیار مهم است.

خیلی وقت ها زبانه در قفل گیر می کند و بعد از اتمام برنامه ی شستشو، درب لباسشویی گیر می کند و باز نمی شود. در چنین موردی احتیاط کنید فشار زیادی برای باز کردن در وارد نکنید تا آسیب فیزیکی به ضامن دستی درب یا لولا ها وارد نشود.

چگونه درب لباسشویی را هنگام گیر کردن زبانه آن باز کنیم؟

هنگامی که زبانه خرد شود و داخل درب لباسشویی گیر کند، باعث می شود که درب باز نشود بنابراین برای باز کردن درب می توانیم یک سیخ یا سیم را از درز درب لباسشویی وارد کنیم و به زبانه فشار بیاوریم تا قفل را رها کند و در باز شود.

بهتر است یک سیم نرمی را با دو دست بگیرید و به دور در بیندازید و به سمت چپ بکشید، این کار باعث می شود که زبانه به سمت چپ کشیده شود و قفل را رها کند.

در بالایی لباسشویی:

خیلی وقت ها برای بررسی خرابی و عیب های ماشین لباسشویی نیاز داریم درب بالایی لباسشویی را باز کنیم. هنگامی که این درب لباسشویی را باز کردیم قادر خواهیم بود به مواردی مانند تسمه، تایمر، شیر برقی تکی و قطعات مربوط به آب گرم و سرد، جا پودری، خازن پارازیت گیر و … دسترسی داشته باشید.

در پشتی لباسشویی:

درب پشتی لباسشویی نیز برای عیب یابی و تعویض قطعاتی از ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد. قطعاتی مانند تسمه، دیگ یا همان مخزن شست شو.

نتیجه گیری:

یکی از عیب هایی که متداول هست و ممکن هست برای ما پیش بیاید، خراب شدن درب لباسشویی می باشد. در بالا به اجزائی از درب لباسشویی که ممکن است معیوب شده باشد اشاره کردیم و رفع عیب هر کدام را توضیح دادیم مانند زبانه ی پلاستیکی، میکروسوئیچ، آسیب فیزیکی در، خراب شدن لولا های در لباسشویی و … .

نحوه ی تعویض میکروسوئیچ که کمی از بقیه موارد تعمیر درب لباسشویی پیچیده تر است را نیز به صورت کامل توضیح دادیم. و همچنین در مورد اینکه به دیگر قطعات ماشین لباسشویی از کدام درب می توانیم دسترسی پیدا کنیم صحبت کردیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما