خانه / نظافت / طرز تهیه محلول ضدعفونی خانگی

طرز تهیه محلول ضدعفونی خانگی

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی به 3 روش

دانستن طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی هنگام بروز یک بیماری اپیدمیک مانند ویروس کرونا و البته کمیاب شدن محلول ضدعفونی کننده، دست کمی از داشتن یک قدرت ابرانسانی ندارد. با وجود رعایت مواردی مانند ماندن در خانه، شستشوی منظم دست ها و…، اهمیت طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی (از جمله طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل یا طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با سرکه) و استفاده از آن کم نمی شود. با ادامه این مطلب همراه باشید تا طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی به 3 روش را به شما آموزش دهیم.

محلول‌ ضدعفونی کننده در مواقعی کاربرد دارد که به آب و صابون دسترسی، و شرایط شستشوی مستقیم را نداشته باشیم. در طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل (و همچنین طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست برای کودکان)، توجه داشته باشید که این محلول (بسته به درصد الکل آن) می توانند میکروب ها را کم کند، اما نمی تواند هر میکروبی را از بین ببرد. بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا شستن صحیح دست هاست و اگر دست شما خاکی یا چرب باشد، طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی و استفاده از آن فایده نداشته و باید از آب و صابون استفاده کنید.

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی خانگی

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با کارایی بالا

با وجود چنین شرایط جدی ای نیز، برخی بزرگسالان ناچار هستند که از خانه خارج شوند. اطلاع از طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی برای بزرگسالان و استفاده از آن می تواند نگرانی ها را کاهش دهد. علاوه بر بزرگسالان و والدین، طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست برای کودکان نیز اهمیت بالایی دارد. موردی که باید بخاطر داشته باشید این است که هنگام طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل، محلول شما باید از حداقل 60% الکل تشکیل شده تا کارایی داشته باشد.

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل برای بزرگسالان

با توجه به اینکه اکثر ما از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنیم و یا در محل کار با افراد و وسیله های زیادی ارتباط داریم، آشنایی با طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل بسیار اهمیت دارد. در این قسمت چند روش طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی مناسب بزرگسالان، و در ادامه طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست برای کودکان را بررسی می کنیم:

 

1. طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی با الکل ایزوپروپیل

ماده اصلی که در این طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل نیاز دارید الکل ایزوپروپیل است. حتما از الکل خالص برای روش ساخت محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح استفاده کنید تا حداقل الکل موجود در محلول ضدعفونی کننده تان 60% باشد. برای خوشبو کردن آن نیز می توانید از روغن های اسانس استفاده کنید (ما روغن درخت چای را پیشنهاد می کنیم که آنتی باکتریال نیز هست). برای حفظ رطوبت دست هایتان نیز می توانید از ژل آلوئه ورا در طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل استفاده کنید.

برای تهیه این محلول کافیست ۱ پیمانه الکل ایزوپروپیل ۷۰ درصد و 8 قطره اسانس درخت چای را در یک بطری اسپری بریزید، در آن را ببندید و خوب تکان دهید. هنگام طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی به نکات زیر توجه کنید:

  • اگر الکل ایزوپروپیل موجود نبود، از الکل متانول استفاده نکنید؛ متانول به شدت قابل اشتعال و سمی است.
  • هنگام طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل، از احتیاط و توجه به محیط اطراف تان غافل نشوید. زیرا الکل ایزوپروپیل نیز قابل اشتعال است.
  • بهتر است ژل مرطو‌ب کننده آلوئه ورا را هنگام طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی حذف، و به استفاده از کرم مرطوب کننده در پایان روز اکتفا کنید. این مواد میزان الکل موجود در محلول ضدعفونی کننده خانگی را به کمتر از 60% کاهش می دهند.
  • پس از طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی (و غیرخانگی) حاوی الکل، حتما آن را دور از دسترس کودکان نگه دارید.

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی دست خانگی

 

2. طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی با الکل مالشی

نتیجه ای که از طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل با این روش به دست می آورید، به محصول های موجود در بازار شباهت دارد. برای تهیه این ژل ضدعفونی کننده خانگی، به 1 قاشق غذاخوری الکل مالشی، ¼ پیمانه ژل آلوئه ورا، 10 قطره اسانس دارچین، 10 قطره اسانس درخت چای، آب مقطر، و روغن درخت چای (اختیاری) نیاز دارید.

در طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل مالشی، ابتدا باید ژل آلوئه ورا و الکل را با هم مخلوط کنید. سپس اسانس دلخواه را به آن اضافه کنید. در ادامه آب مقطر را اضافه کنید تا به غلظت دلخواه تان برسید. در پایان، ژل ضدعفونی کننده خانگی تان را به کمک یک قیف به بطری اسپری منتقل کنید. توجه داشته باشید که استفاده از ژل آلوئه ورای خانگی در این طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی پیشنهاد نمی شود.

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی برای کودکان

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل برای کودکان مناسب نیست. چنین محلول هایی می توانند دست آنها را خشک کند و یا حتی به پوست آنها آسیب برساند. برای طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست برای کودکان، تنها به ¼ پیمانه ژل آلوئه ورا و ۲۰ قطره روغن اسانس میکروب کش احتیاج دارید. مراحل طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست برای کودکان تنها شامل مخلوط کردن این موارد و نگهداری آن در یک بطری سیلیکونی است.

 

طرز تهیه محلول ضدعفونی خانگی برای کودکان

 

نحوه استفاده از محلول ضدعفونی کننده خانگی

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی با الکل برای بزرگسالان و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست برای کودکان را با یکدیگر بررسی کردیم. نکته مهم پس از طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی، استفاده صحیح از آن است که در این قسمت آن را با یکدیگر مرور می کنیم:

ابتدا به اندازه یک سکه از محلول ضدعفونی کننده خانگی یا ژل ضدعفونی کننده خانگی را کف دستتان بریزید. دست ها را به خوبی به هم بمالید و از بین انگشت‌ ها و زیر ناخن ها غافل نشوید. این کار را تا زمان خشک شدن کامل محلول ضدعفونی کننده ادامه دهید یا اجازه کنید خود محلول خشک شود (محلول را با دستمال یا حوله خشک نکنید).

در این مقاله طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی را به 3 روش متفاوت شرح دادیم. با تاکید مجدد بر این نکته که درحال حاضر شستشوی صحیح دست با آب و صابون بهترین راه پیشگیری است، امیدواریم طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست برای کودکان زمانی که امکان شستن دست هایتان را ندارید، به شما کمک کنند. مراقب خودتان باشید!


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما