خانه / سیستم سرمایشی / دلایل یخ زدن کولر گازی

دلایل یخ زدن کولر گازی

دلایل یخ زدن کولر گازی

دلایل یخ زدن کولر گازی متعدد بوده که در این مقاله به آن می پردازیم. اگر شما هم سوالاتی مانند علت یخ زدن رادیاتور جلو کولر گازی ، دلیل یخ زدن لوله بزرگ کولر گازی ، علت برفک زدن کولر گازی پنجره ای ، دلیل یخ زدن کولر گازی پنجره ای ، دلیل یخ زدن لوله برگشت کولر گازی ، علت یخ زدن جلو کولر گازی پنجره ای ، علت یخ زدن رادیاتور جلو کولر گازی پنجره ای ، یخ زدن رادیاتور کولر گازی پنجره ای ، علت یخ زدن جلو کولر پنجره ای ، دلایل یخ زدن کولر گازی و سوالاتی از این قبیل دارید پس با ما همراه شوید.

 

بیشترین عبارت هایی که این روزها در مورد دلایل یخ زدن کولر گازی در فضای وب جستجو می شوند:

 • علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی در زمستان
 • دلیل یخ زدن لوله بزرگ کولر
 • علت یخ زدن جلو کولر پنجره ای
 • علت یخ زدن لوله بزرگ کولر اسپیلت
 • دلیل یخ زدن کولر گازی در زمستان
 • یخ زدن لوله برگشت کولر
 • چرا کولر پنجره ای یخ میزند
 • یخ زدن پنل داخلی کولر اسپلیت

 

دلایل یخ زدن کولر گازی

 

 

قسمت هایی از کولر گازی که بیشتر دچار یخ زدگی می گردد :

 

 • پنل داخلی و خارجی کولر گازی
 • لوله های ارتباطی کولر گازی
 • کندانسور کولر گازی

زمان یخ زدن کولر گازی 

در دو حالت امکان یخ زدن کولر گازی وجود دارد  :

 

 • در حالت سرمایش یا تابستانه
 • در حالت گرمایش یا زمستانه

 

توضیحی بر یخ زدن کولر گازی در حالت سرمایش یا تابستانه :

دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان متعدد است که ما در این مقاله به ذکر دلایلی که از شایع ترین علت های  یخ زدن کولر گازی است می پردازیم که شما با خواندن آن متوجه اصل موضوع خواهید شد البته دلایل بسیار کم و نادری هم هست که به صورت کاملا تخصصی باید به آن بپردازیم که از حوصله این بحث خارج بوده و نیازمند تعمیر کولر گازی شما توسط متخصص کولر گازی خواهد بود

 

نبود گاز کافی در کولر گازی و نیاز به انجام شارژ گاز کولر گازی :

زمانیکه کولر گازی شما به هر دلیل مثل نشتی گاز فرئون یا جا به جایی کولر گازی دچار کمبود گاز باشد یا گاز کافی نداشته باشد ، سیکل سرمایش با مشکل روبه رو شده و سبب یخ زدن در پنل داخلی یا لوله های کولر گازی می گردد که شما میتوانید با شارژ کردن گاز کولر گازی این مشکل را حل نمایید

 

گرفتگی در قطعات داخلی کولر گازی یا لوله های کولر گازی :

امکان یخ زدن کولر گازی زمانی که  لوله مویی یا قطعاتی مانند لوله های ارتباطی کولر گازی یا شیربرقی کولر گازی گرفتگی داشته باشند بسیار زیاد می باشد.

 

کار کردن مداوم کمپرسور کولر گازی :

زمانیکه کمپرسور کولر گازی به دلیل وجود هر یک از مشکلات همچون خرابی برد فرمان یا خرابی سنسور کولر گازی یا معیوب بودن کمپرسور یا قطعاتی مانند کنتاکتور به صورت یکسره کار کند سبب یخ زدن در پنل داخلی و قسمت هایی از کولر گازی می گردد.

 

معیوب بودن فن بلوور یا همان فن داخلی (اواپراتور) :

از مهم ترین قطعات کولر گازی فن بلوور داخلی می باشد که سبب شده هوای گرم به داخل پنل کشیده شود که با تماس با کویل های اواپراتور سرد به هوای سرد تبدیل گشته و به محیط بازگشت داده می شود اگر فن بلوور قادر نباشد هوای سرد را به راحتی از روی کویل های داخلی (اواپراتور) تخلیه کند حتما پنل داخلی شروع به یخ زدن می کند اما تخلیه نشدن کامل هوا از روی فین های پنل داخلی میتواند علت های زیر را داشته باشد :

 

 1. فیلتر های کولر گازی کثیف می باشد
 2. معیوب بودن فن بلیور (عدم کارکرد درست و به فن بلوور )
 3. سوختن موتور فن یا راه انداز بلوور داخلی

 

با هر کدام از علت های بالا امکان یخ زدن در قسمت های مختلف کولر گازی وجود دارد که باید بررسی شده و عیب اصلی را پیدا نمایید البته شما به ابزار و تخصص کافی جهت رفع کردن هر یک از این مشکلات نیاز دارید که توصیه می گردد در صورتیکه از تخصص کافی برخوردار نبوده به تنهایی این کار را انجام ندهید.

استفاده در هوای نسبتا سرد از کولر گازی :

وقتی که هوای بیرون نسبتا سرد بوده بهتر است که از حالت فن کولر گازی استفاده نمایید چراکه استفاده بیش از حد از حالت سرمایش سبب شده سیکل و لوله ها یخ بزند.

 

دلایل یخ زدن کولر گازی

 

توضیحی بر یخ زدن کولر گازی در حالت گرمایش یا زمستانه :

ممکن است هر کدام از شما با این صحنه روبه رو شده باشید که کندانسور یا پنل بیرونی کولر گازی شما در فصل زمستان به شدت یخ زده باشد و به پشت یا کناره های کندانسور لایه‌ی ضخیمی از یخ چسبیده باشد .

قطعه ای به نام شیر برقی زمانی که کولر گازی در حالت زمستانه قرار می دهید ، سیکل کولر گازی را برعکس نموده و هوای گرم به داخل و هوای سرد به بیرون دمیده می شود و به دلیل اینکه هوای سرد به بیرون هدایت شده و هوای بیرون هم خود به خود سرد می باشد بنابراین امکان یخ زدن پنل بیرونی یا کندانسور زیاد می باشد.

 

چه راهکاری برای یخ نزدن پنل بیرونی وجود دارد ؟

کارشناسان جهت حل نمودن این مشکل مادر برد کولر گازی را به گونه ای طراحی نموده اند که پس از مدتی که از کارکرد کولر گازی گذشت فرمانی برای متصل شدن شیر برقی صادر گشته که با این فرمان شیر برقی به صورت برعکس عمل کرده و هوای گرم را به بیرون هدایت می کند تا به وسیله ی این هوای گرم یخ کمی که درکندانسور تشکیل شده است اب شود و به اصطلاح عمل دیفراست انجام گردد.

 

علت یخ زدن کندانسور یا پنل بیرونی کولر گازی ؟

دلایل بسیاری برای یخ زدن کندانسور وجود دارد که برخی از این دلایل عبارتند از  :

 

معیوب بودن سنسور بیرونی یا برد فرمان :

هرگاه برد فرمان کولر گازی یا سنسور کولر گازی با مشکل روبه رو گردد فرمان شروع به کار گرم کردن کندانسور صادر نمی شود که همین امر سبب یخ بستن کندانسور می شود.

 

معیوب بودن فن کندانسور :

زمانیکه فن کندانسور به هر علت از جمله معیوب بودن یا خرابی یک قطعه راه انداز عمل نکند کندانسور یخ خواهد زد زیرا امکان تولید باد گرم را نخواهد داشت

 

کمبود مبرد یا شارژ گاز کولر گازی :

کافی نبودن شارژ گاز کولر گازی امکان یخ بستن کندانسور و لوله آن در فصل سرد سال را بسیار زیاد خواهد کرد که با شارژ گاز به موقع شما میتوانید از این امر جلوگیری نمایید.

 

اگر شیر برقی نتواند در زمان مناسب سیکل را برعکس نماید هوای سرد به بیرون دمیده شده و چون هوای بیرون هم سرد است امکان یخ زدن کولر گازی بالا خواهد رفت.

 

اگر احتیاج به تعمیر کولر گازی ، تعمیر کولر گازی در تهران ، سرویس کولر گازی و مانند آن احتیاج داشتید می توانید سفارش خود را به رایگان ثبت کنید.


×

درخواست سریع و آسان خدمات منزل در اپلیکیشن خدمت از ما برای دریافت اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید.

خدمت از ما