خانه / نظافت منزل / مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

پرستار کودک مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستار در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستار سالمند در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل خدمات پرستاری شبانه روزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل نگهداری سالمند در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل قیمت پرستار کودک در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل نگهداری کودک در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل نگهداری از سالمند مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستار کودک در منزل تهران مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل خدمات پرستاری در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل نگهداری سالمند مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستار کودک در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل خدمات پرستاری مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل نگهداری سالمند در منزل تهران مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مرکز خدمات پرستاری مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل حقوق پرستار کودک در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل تعرفه خدمات پرستاری در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستاری در منزل تهران مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستار بیمار در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستاری از سالمند در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل خدمات پرستاری در منزل تهران مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستاری از بیماران خاص مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستار سالمند در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل خدمات پرستاری شبانه روزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل نگهداری از سالمند مراقبت از بیمار سکته مغزی مراقبت از بیماران سکته مغزی مراقبت از بیماران سکته مغزی در منزل خدمات پرستاری در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستاری از بیماران خاص مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل پرستاری در منزل تهران مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل مراقبت از بیمار سکته مغزی مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

سکته مغزی چیست؟

 

سکته توقف جریان خون در قسمتی از مغز است. مغز عضو حساس و آسیب پذیر بدن است که کار کنترل اعضای بدن و مرکز تفکر و اندیشه ، مرکز صدور دستورات و فرامین و مرکز تنظیم فیزیکی بدن است.هیچکدام از اعضای بدن بعد از قطع جریان خون نمی توانند به مدت طولانی به حیات خود ادامه دهند چرا که خون، اکسیژن و سایر مواد غذایی را به اعضضای مختلف بدن می رساند و زمانیکه مغز دچار اختلال گردد، تاثیر آن بر نحوه ی رفتار و عمل انسان ظاهر می گردد.

مراقبت از بیماران سکته مغزی در منزل احتیاج به آرامش و صبوری و داشتن اطلاعات و آگاهی در این زمینه دارد.

 

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

انواع سکته مغزی :

 

1.سکته ایسکمیک است که به علت کم خونی و رسوب ذرات چربی در عروق مغز است که یا سبب انسداد کامل می شود یا به صورت لخته سرگردان در آمده و باعث انسداد رگ های کوچکتر مغز می شود.حدود 83 درصد سکته، ایسکمیک است.

2.هموراژیک در اثر خونریزی می باشد که این خونریزی ممکن است در هر قسمت از بدن رخ دهد، اما خونریزی در مغز و نواحی اطراف آن مسئله مرگ و زندگی را در پی دارد.

هشدار:

سکته مغزی بر خلاف سکته قلبی علائم هشدار دهنده ایی دارد در واقع اول در می زند بعد وارد می شود پس اقدام به درمان بیمار 3 ساعت اول بعد از بروز علائم سکته مغزی ، که همان 3 ساعت طلایی است بسیار مهم است.

علائم سکته مغزی را بشناسیم :

 

1. نقصان حرکتی که به صورت ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به ویژه در یک طرف بدن

2. اختلال در تکلم یا در درک کلام

3. سردرد شدید و ناگهانی ، سرگیجه و سقوط ناگهانی

4. لنگ زدن و عدم تعادل

5. مشکل داشتن در بلع

6.مشکل داشتن در انجام حرکات ظریف

7. مشکل داشتن در فهمیدن چیزی که اطرافیان می گویند و اشکال در پیدا کردن کلمات

8. بی اختیاری ادرار و مدفوع

9.از دست دادن حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت

10.اختلال در بینایی

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

مراقبت های پرستاری از بیماران سکته مغزی :

 

1. پوست بیمار را خشک و تمیز نگه داشته وبرای پیشگیری از زخم بستر،  به صورت منظم هر 2 ساعت یکبار وضعیت بدن بیمار را تغییر دهید. علاوه بر آن ماساژ ملایم پوست سالم (پوستی که قرمز نباشد) و تغذیه خوب و مناسب از عوامل دیگری هستند به حفظ سلامت پوست و بافت بدن کمک می کند.

2. سعی کنید بیمار سکته مغزی چند بار در روز و هر بار حدود 30-15 دقیقه به حالت دمر خوابانده شود و بالشی زیر لگن بیمار بگذارید زیرا اینکار باعث کشش بیش از حد مفصل ران که برای راه رفتن طبیعی ضروری است می شود.

3. بیشتر از 70 در صد از بیماران سکته ایی مشکل درد ناحیه شانه دارند پس هنگام بلند کردن بیمار شانه ایی را که سست و آویزان است نگیرید و به بیمار یاد دهید که انگشتان دست خود را به هم قلاب کند و همینطور که کتف را بج کشیده دست های خود را بالای سر ببرد این کار چند بار در روز انجام شود تا هم درد شانه کم شود هم ورم دست کاهش پیدا کند.

4. بی خوابی در بیماران سکته مغزی شایع است پس با ایجاد محیط آرام و بی سر و صدا به بیمار کمک کنید و در صورت لزوم طبق دستور پزشک به بیمار آرامش بخش دهید.

5. ایجاد یک رابطه خوب و آرامش دادن به بیمار سکته مغزی به او در جلوگیری از زخم معده که در نتیجه استرس به وجود می آید کمک می کند البته داروی انتی اسید و سایمتیدین طبق دستور پزشک به بیمار داده می شود.

6. در صورت مشاهده بی قراری و حرکات غیر ارادی در بیمار سکته مغزی حتما اطراف تخت یا رختخواب بیمار بالش یا نرده بگذارید.

7. اگر فرد بیمار در چشم زدن مشکل دارد از اشک مصنوعی استفاده کنید.

8. تخلیه ترشحات از مجاری هوایی بیمار توسط فیزیوتراپی تنفسی بسیار اهمیت دارد برای این کار می توانید بیمار سکته مغزی را تشویق به سرفه و تنفس عمیق کنید همچنین با کف دست به صورت ملایم به پشت بیمار ضربه بزنید تا به خروج ترشحات کمک شود.

9. بیماران سکته مغزی دچار بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع هستند.اگر بیمار دارای سندهای ادراری داخلی یا خارجی است باید مرتب برای جلوگیری از احتباس ادراری، دفع مایعات کنترل گردد. زمانیکه رنگ ادرار کدر شد یا خونی بود باید لوله ها تعویض گردد در غیر اینصورت تعویض هر 7 تا 14 روز یکبار کافی است. توجه کنید که شستشوی منطقه لازم است.

برای کنترل دفع مدفوع بیمار را عادت دهید که دفع مدفوع در ساعت های مشخص انجام شود در صورتیکه بیمار دچار یبوست شدید یا اسهال شد با پزشکش مشورت نمایید.

10. بررسی و ارزیابی وضعیت هوشیاری بیمار سکته مغزی بسیار مهم است زیرا تغییر در سطح هوشیاری می تواند سبب خطرات جدی شود.

آیا به پرستار جهت مراقبت و نگهداری احتیاج دارید؟

ما در زمینه مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل ، خدمات پرستاری ، پرستاری کودک ، پرستاری سالمند و … همواره با شما و یاری دهنده شما هستیم پس با ما تماس بگیرید

شماره تماس 09303364973

 

 

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل
5 امتیاز از 2 رای

جهت تماس دکمه را لمس کنید